Egyházközségünk élete elektronikusan és személyesen a gyülekezetben is támogatható
Elektronikusan
A Balassagyarmati Református Egyházközség számlaszáma:
TAKARÉKBANK
63600708-11214513
Személyesen
A Lelkészi Hivatal címe:
2660 Balassagyarmat Ady E. u. 19.
+36/35-301-286
Támogatás, felajánlás
A Balassagyarmati Református Egyházközség létrejöttében és önállóvá válásában döntő szerepe volt az akkori gyülekezeti tagok személyes áldozatának. Ehhez hasonlóan a gyülekezeti élet fenntartásához, működtetéséhez, az Isten által kapott hivatás, misszió betöltéséhez alapvetően a gyülekezeti tagok áldozatára van szükség. E mellett a gyülekezet életében folyamatosan jelen vannak a kívülről érkező segítségek, támogatások.
Ehhez a következő szempontokat és bibliai gondolatokat ajánljuk:
Miért és hogyan adakozzam?
A helyi gyülekezet Isten egyetlen egyházának konkrét megjelenése. Ezért a gyülekezet támogatásával valójában Istennek adunk. Az Istennek való adakozás ne legyen kényszerből vagy rossz lelkiismeretből. Az Istennek való adakozás mindig lehetőség, ezért hálából és örömmel kell, hogy történjen.
„Dávid ekkor áldotta az Urat az egész gyülekezet előtt. Ezt mondta: Áldott vagy te, Uram, ősatyánknak, Izráelnek Istene, öröktől fogva mindörökké! Tied, Uram, a méltóság, a hatalom és a tisztelet, a hírnév és a fenség, bizony minden, ami a mennyben és a földön van! Tied, Uram, az ország, magasztos vagy te, mindenség fejedelme. Tőled ered a gazdagság és a dicsőség, te uralkodsz mindenen. A te kezedben van az erő és a hatalom, a te kezed tehet bárkit naggyá és erőssé. Most azért, Istenünk, hálát adunk neked, és dicsérjük a te fenséges nevedet. Mert ki vagyok én, és mi az én népem, honnan volt erőnk ennyit adakozni? Bizony, tőled van mindez, és csak azt adtuk neked, amit a te kezedből kaptunk! Mi jövevények és zsellérek vagyunk előtted, mint minden ősünk. Napjaink olyanok a földön, mint a múló árnyék. Urunk, Istenünk! Ez az egész halom kincs, amelyet összeadtunk, hogy neked, a te szent neved tiszteletére templomot építsünk, a te kezedből való, és a tied lesz mindez! Tudom, Istenem, hogy te megvizsgálod a szíveket, és az őszinteségben leled gyönyörűségedet. Én mindezt őszinte szívvel, önként adtam, és most örömmel látom, hogy önként adakozott neked néped, amely itt összegyűlt. Uram, őseinknek, Ábrahámnak, Izsáknak és Izráelnek Istene, tartsd meg örökre néped szívében ezt a szándékot és indulatot, és kösd magadhoz szívüket! Fiamnak, Salamonnak pedig add meg, hogy tiszta szívből tartsa meg parancsolataidat, intelmeidet és rendelkezéseidet, és vigyen véghez mindent, fölépítve azt a hajlékot, amelyet én előkészítettem.”
1Krón 29,10-19
Amikor Jézus feltekintett, látta, amint a gazdagok áldozati ajándékaikat a perselybe dobják. Észrevett egy szegény özvegyasszonyt is, aki két fillért dobott abba, és így szólt: Bizony mondom nektek, hogy ez a szegény özvegyasszony mindenkinél többet dobott a perselybe. Azok ugyanis mind a feleslegükből dobtak az áldozati ajándékokhoz, ő azonban szegénységéből mindent beledobott, amije volt, az egész vagyonát.
Lk 21,1-4
Szükségesnek tartottam tehát, hogy megkérjem a testvéreket, menjenek el hozzátok előre, és készítsék elő a már megígért adományokat, hogy az úgy legyen készen, mint hálaáldozat, nem pedig mint kényszerű adomány. Tudjuk pedig, hogy aki szűken vet, szűken is arat, és aki bőven vet, bőven is arat. Mindenki úgy adjon, ahogyan előre eldöntötte szívében, ne kedvetlenül vagy kényszerűségből, mert „a jókedvű adakozót szereti Isten”. Istennek pedig van hatalma arra, hogy minden kegyelmét kiárassza rátok, hogy mindenütt mindenkor minden szükségessel rendelkezzetek, és bőségetekből jusson minden jó cselekedetre.
2Kor 9,5-8
Miből adakozzam?
A keresztyén ember Krisztus megváltását követően teljes egészében Istené lesz. Istené mindenünk, Tőle kaptunk mindent. Ezért javainkból Istent illeti az első rész, nem a maradékból, feleslegből tiszteljük Őt. Szabad elhatározásból döntsük el, hogy mit szánunk az Ő ügyére, és azt minden más költséget megelőzve adjuk oda.
„Tiszteld az Urat vagyonodból és egész jövedelmed legjavából.”
Péld 3,9
„Dárius király uralkodásának második esztendejében, a hatodik hónap első napján így szólt az Úr igéje Haggeus próféta által Zerubbábelhez, Sealtíél fiához, Júda helytartójához és Jósua főpaphoz, Jócádák fiához: Így szól a Seregek Ura: Ez a nép azt mondja, hogy nem jött még el az Úr háza újjáépítésének ideje. Az Úr igéje azonban így szólt Haggeus próféta által: Hát annak itt van az ideje, hogy ti magatok faburkolattal díszített házakban lakjatok, amikor a templom még romokban hever? Azért így szól a Seregek Ura: Gondoljátok meg, mi történik veletek! Sokat vetettetek, de keveset hordtatok be; esztek, de nem fogtok jóllakni; isztok, de nem fogtok megrészegedni; felöltöztök, de nem fogtok megmelegedni. Aki pénzért dolgozik, mintha lyukas erszénybe rakná a pénzét. Így szól a Seregek Ura: Gondoljátok meg, mi történik veletek! Menjetek a hegyekbe, hordjatok fát, és építsétek fel a templomot, hogy gyönyörködjem benne, és dicsőítsenek engem! – mondja az Úr. Sokra számítottatok, de csak kevés lett, és amit hazahordtatok, azt is elfújtam. Ugyan miért? – így szól a Seregek Ura. Azért, mert az én házam romokban hever, ti meg csak a magatok háza körül szorgoskodtok. Ezért nem adott nektek harmatot az ég, és nem hozta meg termését a föld. Parancsomra szárazság sújtotta a földet és a hegyeket, a búzát, a bort, az olajat és mindent, amit a föld terem, sőt az embert és az állatot is meg mindent, amiért csak dolgoznak.”
Hag 1,1-11
Mennyit adjunk?
A Biblia rendszeres olvasásakor feltűnő lehet, hogy míg az Ószövetség több utalást is tartalmaz arra nézve, hogy Istennek fel kell ajánlanunk minden jövedelmünk 10%-át, addig az Újszövetség kevésbé hangsúlyozza ezt a konkrét számszerűséget. Az Újszövetségben ez már nem lenne érvényben?
Gondoljunk csak bele: mi, többet vagy kevesebbet kaptunk Isten kinyilatkoztatásából, igazságából és kegyelméből, mint az ószövetségi hívek? Jobban vagy kevésbé tartozunk hálával Isten kegyelméért hozzájuk képest? Jézus csak tizedet adott életéből, testéből és véréből, hogy megváltson minket, vagy mindenét odaadta?
Nyilvánvalóan nem akarunk kevesebbet adni a javainkból azoknál, akik nálunk sokkal kevésbé érthették, hogy mit tett Isten az ember megmentése érdekében. A tized megfizetése tehát a keresztyének számára minimumkövetelmény.
Tervezéskor először induljunk ki a bibliai tized mértékéből és tegyük próbára Istent (Mal 3,6-12). Tájékozódjunk a gyülekezet bevételeiről, kiadásairól, valamint hogy ezt hány ember és milyen mértékben hordozza.