Betűméret

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Projekt címe: „Nyugat-Nógrádi Reformáció”
  2. Projektazonosító: REB-17-PROG-0053
  3. Támogatás összege: 400 000 Ft
  4. A támogatás mértéke: 100%
  5. A projekt befejezése: 2017. december 31.
  6. A támogatást folyósító: Emberi Erőforrások Minisztériuma
  7. A projekt keretében megvalósult tevékenységek:

Az egyházközség hatalmas kiterjedésű szórványokkal és elszórt reformátusággal van jelen Nógrád megye nyugati részén. A parókiális jog 65 településen élő reformátusokat bízza a gondozásunkra. Ezeket a településeket összefogva a következő programsorozat valósult meg 2017-ben, a Reformáció 500. emlékévében.

2017. június 19-23. között napközis tábort szerveztünk a Reformáció 500. évfordulója jegyében „Legyél te is reformátor” címmel. Az öt napos együttléten a bibliai történetek keresztül megmutattuk a gyerekeknek, hogy ma is ugyanaz a Szentháromság Isten van velünk, akire tekintve 500 évvel ezelőtt a reformátorok megújították az európai keresztyén egyházakat és ezáltal az európai civilizációt, társadalmakat. A gyerekek ezáltal bátorítást kaptak ahhoz, hogy a bibliai értékrendet megismerve és azt megélve járuljanak hozzá a keresztyénség és a magyarság erősítéséhez. A táborban kirándulásokon keresztül igyekeztünk felfedezni a Reformáció hatását a környéken. Így jutottunk el Szécsénybe, a református szórványgyülekezetbe, Nagymarosra a helyi református templomba és Patakra, egy református gyülekezeti tag házába.

2017. július 10-15. között ifjúsági balatoni tábort szerveztünk Balatonfűzfőn, ahol a Reformáció 500. évfordulójához kapcsolódva egy-egy központi hitigazságról tanultunk. A tábor külön érdekessége volt, hogy egy másik református közösséggel, a Diósjenői Református Egyházközséggel egy időben és helyen zajlott a táborunk, amiben átfedések voltak a két közösség alkalmiban. Mindez nagy bátorítást és megerősítést jelentett fiataljaink számára, hogy az egyház sokkal szélesebb körű annál, mint amit a hétköznapokban látunk. A környéken kirándulásokkal igyekeztünk a táborozókat közösséggé kovácsolni.

2017. október 3-án „Asztali Beszélgetések” címmel tematikus kerekasztalbeszélgetés volt Balassagyarmaton a Reformáció témaköréről. Az alkalom külön aktualitása volt, hogy a helyi történelmi egyházak képviselőivel történt a beszélgetés, ahol jelen volt Bartha István evangélikus lelkész, Kovács Zsolt római katolikus diakónus és Molnár Ambrus református lelkipásztor. A Reformáció eredetileg katolikus megújulási mozgalomként elindulva valamennyi keresztyén egyházra lelkileg és teológiailag megújuló hatást gyakorolt.

2017. november 4-én Bibliakiállítás és reformációs előadások hangzottak el Balassagyarmaton. Hegedűs Henrik előadásának címe: „Peregrináció és hazatérés – avagy magyar világvándorok a 17. században”, aki a Reformáció következtében nyugati egyetemeken tanult, majd a fejlődés szemléletét hazahozó vándormagyarokról beszélt. Dr. Fekete Zsolt előadásában Zeke Kálmán templomépítő és gyülekezetszervező munkásságát járta körbe, aki a 20. század elején a Reformáció szellemiségével és lendületével szolgált azért Balassagyarmaton, hogy a helyi reformátusság helyben épült templommal és helyben lakó lelkipásztorral gyökeret verjen és építő hatással legyen a környékre. Molnár Ambrus helyi református lelkipásztor a Reformációban nagy szerepet játszó, isteni igazságot tartalmazó Bibliáról beszélt, majd megnyitotta a Bibliakiállítást, melyen több, mint 65 féle Biblia volt látható az eredeti nyelvek mellett, ismert és egzotikus nemzeti fordításokon. A kiállításon helyet kaptak a gyülekezeti tagok személyes Bibliái is, melyek családi örökség miatt nagy személyes értéket képviselnek személyessé téve ezzel is a kiállítás anyagát. A kiállítás év végéig elérhető volt, melyet a helyi hittancsoportok és iskolák is felkerestek. A kiállítást személyesen megtekintettek száma 250 fő köré tehető.

2017. november 24-én csapatépítő és munkatársi vacsorát szerveztünk Alsópetényben azoknak a presbitereknek, gyülekezeti munkásoknak és önkénteseknek, akik fáradtságot nem kímélve évtizedek óta cselekvően tesznek azért, hogy a reformátusság Nyugat-Nógrádban éljen és növekedjen. A Reformációnak fontos hangsúlya volt az egyén értékének kimondása, mely tükröződött a vacsora személyre szabottságában.

2017. december 2-án adventi koszorúkészítést szerveztünk Balassagyarmaton, ahol a 17. században kiemelkedő Reformátorok, mint Luther Márton, Kálvin János, Ulrich Zwingli gondolataival kezdtük a készülődést a karácsonyi ünnepkörre. Az alkalmon a családok személyre szabott adventi koszorút készíthettek.

2017. december 10-én Reformációs Bibliakiállítást szerveztünk Rétságon, ahol jelen voltak a környékbeli településekről is. Az alkalmon a közel 40 féle Biblia mellett a Biblia keletkezéséről, felépítéséről és használatáról előadást hallgathattak az érdeklődők. Az alkalom szépen mutatja, hogy a Biblia közösségteremtő szerepét, mely Rétságon már a 17. század óta református szemszögből is folyamatosan jelen van.

2017. december 28-án Reformációs gyülekezeti napot tartottunk Szandaváralján. A közösségi együttléten lehetőséget nyújtottunk a karácsonyi és újévi ünnepkör között egy kicsit megállni és örülni egymásnak, átélve a közös étkezés és a közös játék örömét. Nagy ereje az alkalomnak a több generáció jelenléte. A beszélgetések által a generációk közelebb kerülhetnek egymáshoz.

2017. december 31-én szilveszteri együttléttel búcsúztattuk az óévet és készültünk az új évre a Reformáció jegyében. Az alkalom lehetőséget nyújtott arra, hogy a jelenlevők az Isten Igéjének fényében visszatekintsenek az elmúlt évre, összegezzék a tapasztalataikat, sikereiket és fájdalmaikat, illetve mérlegre tegyék a 2017. év eredményét. Ugyanakkor az alkalom lehetőség volt megtervezni a jövő évet, körvonalazni az elérendő eredményeket és már azon gondolkodni, hogy milyen út vezet ahhoz. A résztvevőket arra ösztönöztük, hogy a Reformáció szellemi hagyományát tovább ápolva, mindezt tegyék úgy, hogy számolnak a történelemben és éppen ezért az életükben jelen levő Istennel, az Ő akaratával és ígéreteivel.

A projekt megvalósulása nagy jelentőséggel bír, mert a balassagyarmati reformátusság sokféle programon keresztül hírt adott magáról és megmutatta a 17. századi Reformáció máig éreztető hatását a térségben. A projekt keretében a nyugat-nógrádi reformátusság mellett más felekezethez tartozó érdeklődőknek, illetve felekezeten kívülieknek is étkezéssel egybekötött rendezvényeket tudunk szervezni. Az étkezés elengedhetetlen része, mint a többgenerációs együttléteknek, mind pedig a rétegfoglalkozásoknak, mely alkalmával lehetőség van az elhangzott előadásokkal kapcsolatban a személyes reflexiókra, kapcsolatok építésére, illetve mélyítésére. Az étkezéssel egybekötött előadások hosszabb együttléteket tesznek lehetővé, mely mind a helyi közösség lelki egészségét, a kapcsolatok iránti szükséglet kielégítését, mind pedig az elhangzott és megértett információk személyes tovább mondását is jelentik.

A megvalósult projekt jövőbemutató ereje, hogy a reformátusság évszázadok óta a helyi közösségért aktívan felelősséget vállaló, cselekvőleg fejlesztő jelenléttel bír, akivel érdemes együttműködni a keresztyén hit és a keresztyén kultúra építése által országunk megmaradásáért.

 

Lap tetejére